Gyümölcsök a receptben

Gyümölcsök fogyasztása ajánlott

Azért erősen ajánlott, mert a gyümölcsök és a zöldségek rendszeres fogyasztása állítólag 20-30 százalékkal csökkenti a daganatos illetve az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ezen kívül még két fontos dolog, amiért gyümölcsöt kell fogyasztani nap mint nap. Az egyik, ami a gyümölcsben van: az elemi rost, a vitamin és más egészséges alkotórészek. A másik dolog amiért fogyasszunk gyümölcsöket: nincs bennük koleszterin és zsír. A gyümölcsöket most kizárólag gasztronómiai és élettani szempontok alapján vizsgáljuk. Rövid írásainkat olvasgassák haszonnal! Természetesen ezekkel a gyümölcsökkel receptjeinkben is találkozhatnak!

Gyümölcsökről bővebben

CseresznyeCseresznye: A legkorábban szedhető gyümölcseink egyike, már május végén találkozhatunk vele a piacokon. A cseresznyének az ér-, a húgy-, ivar- és az emésztőrendszerre kifejtett tisztító hatása közismert. Az izületi gyulladások, a cukorbetegség és a makacs székrekedés enyhítésében is fontos szerepet játszik. Magas savtartalma oldja a vesekövet, vastartalma miatt a vérszegénységben szenvedők számára hasznos a fogyasztása, erősíti a szívizomzatot. A cseresznyét inkább önmagában fogyasszuk, étkezés előtt, vagy helyette!

EperEper: Május végétől szedhető ez a folyamatosan érő gyümölcs. Fehérjét, növényi zsírt, szénhidrátat, magnéziumot, káliumot, rostanyagot, C vitamint tartalmaz. Fiatalító gyümölcs, vértisztító hatása közismert. Oldja a máj zsírlerakódását, jó hatást fejt ki a májgyulladásban szenvedő betegek szervezetében. Cukorral ízesítve gyorsan erjed, ezért inkább ne cukrozzuk. Ha mézzel ízesítjük, fűszerezzük vaníliával, vagy fahéjjal, ezek gátolják erjedését.

Málna: Május végétől folyamatosan érik a málna. Először a bokor csúcsán helyezkedő málnaszemek pirosodnak ki, majd lassan az egész bokor termése megérik. Fehérjét, szénhidrátot, növényi zsírt, élelmi rostot, káliumot, sok C- és E vitamint tartalmaz.

A népi orvoslás szerint vérszegénység, szívbetegség, depresszió esetén segít, kitűnő vértisztító, gyógyítja a fogínygyulladást. Jó hatással van a petefészek, és a belső elválasztású mirigyek működésére. savlekötő hatása van, a benne lévő sok mag serkenti az emésztést, szabályozza a bélműködést.

Málnás-pudingos süti recept
Málnás-pudingos süti recept. Nyáron, friss gyümölcsből az igazi ez az édes sütemény. Próbáld ki!

Meggy: Régen savanyú cseresznyének hívták. Egyik fajtája már június elején megterem, tehát hamar felhasználható. Rendszeres fogyasztása – magas rosttartalma miatt – serkenti a bélműködést, befőttként elkészítve enyhe hashajtó. Kocsonyásított húsából teát lehet készíteni, mely köhögés csillapító, görcsoldó hatású.

ŐszibarackŐszibarack: Nevétől eltérően a legtöbb őszibarack nyár közepétől kezd érni. Fehérjét, szénhidrátot, rostanyagot, pektint, vasat, káliumot tartalmaz. Víztartalma is igen magas, 85 – 90 %-os. Tisztító hatású gyümölcs, bélműködés serkentő, emésztést elősegítő hatása van.

Ribizli: Általában június vége felé érik a ribizli, vagy más néven ribiszke. Fehérjét, szénhidrátot, szerves sót, rostanyagot, káliumot, élettanilag értékes savat, C-, D- vitamint tartalmaz. A piros ribizli jó lázcsillapító, segíti a nyálképződést, ezért enyhíti a torokszárazságot. Segíti a fogak, és a csontok felépítését. Természetes vízhajtó, magában fogyasztva serkenti a bélműködést. A fekete ribizli fogyasztása köszvény, húgyúti panaszok, sárgaság esetén is igen hatásos.

Sárgabarack: A magyar sárgabarack (más néven kajszibarack) július közepétől érik, különböző változatai ennél általában kicsit később. Fehérjét, szénhidrátot, pektint, káliumot, élelmi rostot tartalmaz. Növeli a sejtek energiáját, életképességét, serkenti működésüket. Segíti a csontok, és szövetek regenerálódását. A belekből eltávolítja a salakanyagokat, természetes hashajtóként hat. Vérszegénységben, érelmeszesedésben szenvedők részére kúraként való fogyasztása javallott. Csak önmagában szabad fogyasztani!

Szilva: Ezt a különleges ízű gyümölcsöt használhatjuk például egy egyszerű sütemény elkészítéséhez, gombóchoz, vagy húsok mellé mártásként.  A szilva szedhető nyár közepétől egészen októberig, ilyen hosszú szezonja van a szilvának. Fehérjét, gyümölcscukrot, pektint, káliumot, magnéziumot, növényi rostot tartalmaz. Kitűnő székletszabályozó, a belek kitisztításával megszünteti a hurutos megbetegedéseket. Nátha ellen az aszalt szilva fogyasztása jót tesz. Serkenti az agy működését, jó hatással van az idegrendszerre, serkentő, frissítő, méregtelenítő szerepe is jelentős.

Gyümölcsös receptek itt!

 

Szólj hozzá!

tizennyolc + 5 =