Smarni – vagy más néven császármorzsa – az édes tésztafélék kedvelői körében az egyik legnépszerűbb édes tészta étel. Sokféleképpen készítik, van ahol darával, ezért az elején nem árt leszögezni, hogy ez a recept a császármorzsa búzadara nélkül készített változata.
A desszert tésztaféleséget kínálhatjuk kompóttal, sűrű szörppel, lekvárral, porcukorral, vagy akár önmagában is. Az édesszájúaknak kihagyhatatlan fogás ebédre vagy vacsorára.
A smarni egyértelműen osztrák eredetű étel, vannak akik Erzsébet királynéhoz, mások Ferenc Józsefhez kötik a származását. A császármorzsa eredetéről a Most végre megtudhatod honnan kapta a nevét egy-egy híres étel című írásunkban bővebben olvashatsz.
Mielőtt nekikezdenél a recept átolvasásához, annyit elárulhatok, hogy a recept alatt találsz hasznos Császármorzsa készítési tippeket, melyekből egyebek mellett azt is megtudhatod, hogy hányféleképpen nevezik még a smarnit. Lássuk a receptet!
Hozzávalók
- 3 egész tojás,
- 3 evőkanál porcukor,
- 3 dl tej,
- 3 dl liszt (egy nagy bögrényi),
- 5 dkg mazsola,
- só,
- zsír.
Smarni (császármorzsa) recept
- A tojássárgákat elkeverjük egy púpozott evőkanál porcukorral, a liszttel és a tejjel.
- Adunk hozzá egy csipet sót, majd a tojásfehérjékből vert kemény habot is hozzákeverjük.(A tojásfehérje habot csak közvetlenül a felhasználás előtt készítsük el és adjuk a smarni tésztájához! Plusz egy tipp: ha hideg az edény, a habverő és a tojásfehérje, akkor könnyebben tudsz belőle kemény habot verni.)
- Serpenyőben zsírt forrósítunk, majd a keveréket beleöntjük.
- Amikor a massza keményedni kezd, villával, krumplinyomóval, stb. összetörjük, hogy morzsás legyen.
- Hozzákeverjük a mazsolát – amit előzőleg meg is áztathatunk (teában, konyakban, borban, rumban, stb.).
- Porcukorral meghintve, lekvárral, vagy sűrű szörppel leöntve tálaljuk.
Császármorzsa készítési tippek
A fenti mennyiségek többszörösével készíthetünk nagyobb adagokat is, de vigyázzunk! Ekkora masszát morzsalékossá keverni a lábasban embert (alkart) próbáló feladat!
Ha túl sűrű az otthoni lekvár, akkor a lekvárhoz passzoló szörppel hígíthatunk rajta. Jól összekeverjük és ezt kínáljuk a smarni mellé.
A zsír helyett használhatsz vajat, vannak akik jobban is szeretik az így készített császármorzsát.
Nincs otthon mazsola, de valahogy pikánsabbá tennéd a császármorzsát? Mazsola helyett használhatsz más, rumban, konyakban vagy borban áztatott aszalt gyümölcsöt is.
Ugyan nem tipp, de jó tudni: a smarnit nevezik még porozinkónak, grízsmarninak, daramorzsának és természetesen császármorzsának is.