Lencsefőzelék kolbásszal

A lencsefőzelék kolbásszal egy ízletes főzelékféle finom feltéttel, ami egyszerűen elkészíthető. A magyar konyha hagyományos főzeléke ebben a receptben kolbásszal kerül a tányérra, de ez nem jelenti azt, hogy mással ne lenne finom. Ahány feltéttel készíted, annyira változatossá teheted vele az étkezésedet. Bevallom, ezt a főzeléket csak magában, feltét nélkül sosem fogyasztom, de vannak akik kimondottan így kedvelik. Maximum egy kis tejfölt kevernek hozzá tálaláskor.


Segítünk neked ajándékot választani. Kattints ide!


Kolbász nélkül, más feltéttel (pl.: sült tofuval) a vegetáriánusok és a vegánok is bátran fogyaszthatják, mert semmi olyan alapanyag nincs benne, amit a vegán étrend kizár.

A recept alatt adunk egy tippet arra vonatkozóan, ha elfelejtenénk beáztatni a lencsét, de mégis el akarjuk készíteni főzeléknek, mit tehetünk, hogy megpuhuljon a lencse. Plusz eláruljuk mitől lesz szinte tökéletes ez az étel!

Lencsefőzelék kolbásszal recept

Hozzávalók

  • 40 dkg lencse
  • 1 kis darab citromhéj
  • 1 darab babérlevél
  • 2 evőkanál olaj
  • 1 evőkanál liszt
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 mokkáskanál pirospaprika
  • 1 kávéskanál ecet
  • egy szál füstölt kolbász

Elkészítés

  1. A lencsét alaposan megtisztítjuk, egy éjszakára hideg vízbe beáztatjuk
  2. A lencsét másnap áztatás után a citromhéjjal és babérlevéllel ízesített vízében feltesszük főni.
  3. A víz lepje el a lencsét, legalább egy-két centiméterrel legyen feljebb a víz teteje, mint a lencse. Sót csak a végén tegyél az ételbe, amikor a lencse már megpuhult!
  4. A felforrósított olajon liszttel rántást készítünk, ebbe beletesszük az időközben összezúzott fokhagymát és a pirospaprikát.
  5. A kész rántást kb.: 2 dl hideg vízzel felengedjük, csomómentesre elkeverjük.
  6. Az ételt a tűzről levéve a rántással besűrítjük az időközben – nagyjából fél óra alatt – puhára főtt lencsét, megsózzuk, majd az egészet visszatesszük a láng fölé és két-három perc alatt összefőzzük.
  7. Amikor kész, egy kávéskanál ecettel ízesítjük.
  8. A füstölt kolbászt felszeleteljük úgy, hogy először hosszában kettévágjuk, majd a félkarikákra szeljük.
  9. Pár csepp forró olajban megsütjük, majd tálaláskor a főzelékre teszünk belőle, szaftjával vagy anélkül.

A lencsefőzelék kemény tojással, tükör tojással, fasírttal, virslivel is nagyon finom, az igazi ínyencek akár tormával, vagy tejföllel is kedvelik. Aki kolbásszal tálalja, az puha füstölt házikolbászt süssön hozzá. Látványosabb, ha a kolbászt félbe vágva, a tetején bevagdalva sütjük meg és úgy tesszük a tányérra. Ha félkarikákra vágva sütjük – ahogy a fenti képen is látható – akkor hamarabb és jobban átsül.

Itt az ígért tipp arra az esetre, ha elfelejtettük beáztatni a lencsét, de mégis el akarjuk készíteni főzeléknek: egy késhegynyi szódabikarbónát adva a főzővízhez, a lencse főzési ideje lerövidül.

A tökéletes lencsefőzelék titka az, hogy a főzővízben a lencsével együtt egy kisebb darab (kb.: 20 dkg) füstölt húst is megfőzünk. A receptből ez elhagyható, de ha teszünk a főzővízbe, ízesebb lesz a főzelék.

A (bőség hozó) lencse a magyar konyhákban elsősorban szilveszterkor népszerű, ám a húsvéti maradék füstölt sonkával tavasszal is bátran elkészíthetjük!

Lencsefőzelék Félkarikákra vágott, megsütött, füstölt kolbásszal.
Félkarikákra vágott, megsütött, füstölt kolbásszal.

Ez teszik, ezt megosztom!

Szólj hozzá!

4 + hét =

Forró levegős sütő, prémium kategória:

Cosori webáruház